در گذشته سنگ‌های طبیعی برای نما بیشتر بکار گرفته می شد. تصور براین است که سنگ های طبیعی فاقد آلاینده هستند و نسبت به سایر سنگها از جمله کامپوزیتهای مصنوعی و مصالح برتری دارند. این موضوع که سنگ طبیعی هیچ‌گونه آلاینده مضری برای سلامتی ندارد تا حدی درست می باشد اما خاک برخواسته از سنگهای طبیعی در اثر سایش و استهلاک می تواند برایافرادی که دارای حساسیت به گرد و غبار هستند مضر باشد. بنابراین استفاده از سنگ طبیعی در محیطهای بیمارستانی با احتیاط زیادی بکار گرفته می شود. برای حل این مشکل بسیاری از کاربران سنگهای طبیعی از روکش رزین برای سنگهای طبیعی استفاده می کنند. بنابراین سنگهای طبیعی از این حیث مشابه بسیازی از سنگهای مصنوعی می باشند.

 


در صنعت ساختمان ، سنگ جایگاه ویژه ای دارد. اناع سنگهای طبیعی و مصنوعی در بخش های مختلف ساختمان بکار گرفته می شود. به طور کلی از سنگ در نمای ساختمانها اعم از ساختمانهای مسکونی و اداری، دکوراسیون داخلی منزل، و تزئینات داخلی ساختمانهای اداری و مسکونی، ستونها، پله ها و کانترها استفاده می شود.یکی از ویژگی هایی که کاربران سنگ در استفاده از انواع سنگ مورد توجه قرار می دهند مقاومت حرارتی سنگ می باشد. عموما تصور می شود که سنگ های طبیعی در برابر آتش مقاومت حرارتی بالایی برخوردارند و آتش زا نیستند و حتی در هنگام آتش سوزی هیچ ماده خطرناکی تولید نمی‌کند. باید توجه شود که در کاربردهای سنگهای طبیعی در داخل بناهای اداری، کانترهای بیمارستانی و حتی در سنگ ها کابینت در آشپزخانه ها روکشی از رزین روی سنگ های طبیعی قرارداده می شود. به عبارت دیگر برای زیباسازی سنگ های طبیعی و همچنین کاهش آلایندگی سنگ های طبیعی از یک لایه رزین استفاده می شود. این لایه رزین در برابر آتش مقاوم نبوده و باعث تشدید احتراق می شود.سنگ های مصنوعی ترکیبی از مواد معدنی مقاوم در برابر آتش و مواد شیمیایی است که این مواد می تواند روی مقاومت حرارتی کامپوزیت های مصنوعی اثر می گذارد. بنابراین درباره کاربرد سنگهای مصنوعی و کامپوزیتهای مصنوعی باید به مقاومت حرارتی سنگهای مصنوعی و آتش زا نبودن آنها توجه شود. مقاومت حرارتی سنگهای مصنوعی متفاوت است. مقاومت حرارتی سنگها و کامپوزیتهای مصنوعی به ترکیب مواد تشکیل دهنده آنها بستگی دارد. یکی از انواع سنگ های مصنوعی سنگ کورین است. سنگ کورین در واقع نام برندی است که برای اولین بار توسط شرکت دوپون در آمریکا تولید شد. این دسته از سنگ ها به نام های سالید سرفیس، سطوح کورین، سطوح سالید سرفیس و سطوح آکرلیک شناخته می شوند. در تولید این دسته از سنگها مواد معدنی و رزین و همچنین گرانول برای مقاوم سازی استفاده می شود. بنابراین سطح مقاومت حرارتی این دسته از سنگها به ترکیب این مواد بستگی دارد. هرچه درصد مواد آکرلیک در تولید سنگ کورین بیشتر باشد مقاومت حرارتی سالید سرفیس کاهش می یباد. استفاده از مواد معدنی بویژه ATHدر تولید سنگ کورین باعث افزایش مقاومت حرارتی و همچنین جلوگیری از پیشرفت احتراق در زمان وقوع آتش سوزی می شود.

صفحات یا سطوح کورین(Corian) اصطلاحی است که برای سطوح جامد(Solid Surface) بکار می رود.واقع اصطلاح صفحه های کورین نام برندی است که شرکت دوپوند در آمریکا برای سطوح جامد تولیدی خود برگزید و از به بعد این دسته از سطوح با نام اصطلاحی کورین شناخته می شود. سطح جامد(Solid Surface) یک نام عمومی برای مواد پلیمری تزئینی است که از یک ساختار ماتریسی واحد در ساخت آن استفاده می شود. این مواد پلیمری بسته به نوع کاربری آنها و همچنین تقاضای بازار در قطرها نامی مختلف 3، 6 و 12 میلی متر تولید می شوند. سطح جامد عموما از ترکیبی آکرلیک یا رزین پلی استری به عنوان یم عامل سحت کننده مواد، جامداتی مانند تری هیدرات آلومینیوم(ATH) و گرانول پلیمری(برای خواص ضد احتراق و همچنین ایجاد رنگ دانه در رنگ زمینه ) تشکیل میشود.

 


مراکز درمانی و بهداشتی و آزمایشگاهی یکی از حساس ترین فضاهای عمومی به شمار می روند و توجه به به مسأله بهداشت عمومی در این محیط ها از اهمیت بالایی برخوردار است. مسئولیت اجتماعی کارفرمایان و فعالان در این فضاها ایجاب می کند تا بیشترین توجه به موضوع سلامت در این محیط ها صورت گیرد. با توجه به تعدد و تنوع مراجعه کنندگان به این محیطها، استفاده از موادی که اولا مانع تجمع باکتری ها و قارچ ها شده و ثانیاخود باعث تجمع و تشکیل باکتریها و قارچ ها نشوند از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین در طراحی و اجرای دکوراسیون محیط های بهداشتی باید از موادی استفاده شود که در برابر مواد ضد عفونی کننده مقاوم بوده و شست و شوی محیط آسیبی به مواد بکاربرده شده در دکوراسیون محیط وارد نسازد. با توجه به مقاومت سنگهای مصنوعی کورین آبلونی، استفاده از این مواد در طراحی و اجرای فضای اداری و اجرایی محیط های بیمارستانی، درمانی و آزمایشگاهی توصیه می گردد.

تماس با ما

نشانی : اشتهارد ، خیابان غزالی غربی، هفتمین چهارراه، نبش گلدیس2، قطعه 2437، شرکت پدیده نیک آرا

تلفن : 37775963-026

              026-37778462

 

آدرس ایمیل: info@abloni.com

آمار بازدید

امروز
دیروز
این هفته
این ماه
کل بازدید
3403
19555
127007
351799
7373944

پیش بینی امروز
2904


199 مهمان

آی پی شما3.229.142.91
بالا